Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tüzek megelőzése, a tűzeseteknél, való segítségnyújtás, és a tűz elleni védekezésben résztvevők jogainak, kötelezettségeinek, valamint a védekezés szervezeti, irányítási rendjének, személyi, tárgyi és anyagi feltételeinek szabályozása minden munkáltatónak jogi kötelessége! Erről rendelkezik az 1996. évi XXXI. törvény a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról. Ennek szoros párja az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról, ami már a létesítés, tűzvédelmi műszaki megoldások, tűzoltástechnikai, valamint a tűzoltó egységek beavatkozást biztosító követelményeket is meghatározza.
Minden olyan munkáltatónak, ahol 5 főt (családtagokkal együtt) foglalkoztatnak, már tűzvédelmi szabályzatot kell készíteni. Ennek a mellékletét képezi a tűzriadó terv.
A munkavállalókkal meg kell ismertetni és meg kell tartaniuk, illetőleg meg kell tartatniuk a tulajdonukban, használatukban levő épületek, lakások, járművek, gépek, berendezések, eszközök és anyagok használatára és működtetésére vonatkozó tűzmegelőzési szabályokat. Ennek érdekében tűzvédelmi oktatást köteles a munkáltató tartani részükre.
Ezek mellett gyakoroltatni kell a menekítést, esetenként szükséges lehet a kockázati osztályba sorolások elvégzése, kiürítési rajz készítése, illetve meg kell határozni a maximális befogadóképességet (50 fő befogadóképességű helység esetén).
Ezek mellet a létesítmény jellegétől és adottságaitól, tevékenységtől függően tűzvédelmi technikai feltételeket is biztosítani kell folyamatosan (tűzoltó készülék, tűzjelző berendezés, tűzoltó berendezés).
Hogy mikor kell tűzvédelmi szakembert alkalmaznia?
A 9/2015. (III. 25.) BM rendelet értelmében a gazdálkodó szervezeteknél tűzvédelmi szakágazatban foglalkoztatottak közül legalább középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személyt minimum havi 8 órában kell foglalkoztatni abban az esetben, ha:
- a gazdálkodó szervezet robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagot állít elő, dolgoz fel, forgalomba hoz, tárol és az egy telephelyen előállított, feldolgozott, forgalmazott, tárolt anyag együttes, egyidejű mennyisége meghaladja az 1000 kg/liter mennyiséget, de legfeljebb 5000 kg/liter,
- a gazdálkodó szervezet tűzveszélyes osztályba tartozó anyagot, terméket tárol és az egy telephelyen a szabadtéri és az épületen belüli tárolásra szolgáló, összesített alapterület meghaladja az 1000 m2-t, de legfeljebb 10 000 m2,
- a gazdálkodó szervezet ipari vagy mezőgazdasági tevékenységet végez és a családtagokkal együtt a munkavégzésben résztvevő munkavállalók egyidejű létszáma meghaladja a 100 főt, vagy
- a gazdálkodó szervezet olyan épületrészt, épületet üzemeltet, vagy bérel,
- amelyben tömegtartózkodásra szolgáló, de legfeljebb 500 fő befogadóképességű helyiség található,
- amely összesített befogadóképessége meghaladja az 500 főt, de legfeljebb 2000 fő, vagy
- melyben menekülésben korlátozott személyek elhelyezése, ellátása, kezelése, nevelése, oktatása, gondozása történik és e személyek egyidejű létszáma meghaladja a 20 főt, de legfeljebb 100 fő.
Ha tűzvédelmi szakemberre, szolgáltatásra van szüksége ne várjon tovább! Kérjen ajánlatot még MA!